multiOFE- wybierz Otwarty Fundusz Emerytalny online
strona główna

Fundusze Emerytalne ranking najlepszych informacje

Zmiany w czołówce: najlepsze fundusze emerytalne według rankingu "Gazety" to Polsat, ING i Generali. Razem z PZU daleko w tyle pozostawiły swoich konkurentów., 2010-05-10 260

Spore przetasowania w wynikach rankingu funduszy emerytalnej Gazety Wyborczej- sprawdź, jak się mają OFE w tym roku.


W maju mija jedenaście lat od momentu, gdy do otwartych funduszy emerytalnych wpłynęły pierwsze składki Polaków. W tym czasie OFE zarabiały krocie na giełdowej hossie, ale musiały się też mierzyć z kryzysem finansowym.

Gazeta Wyborcza->Biznes, Ludzie, Pieniądze; Marcin Bojanowski, 10-05-2010; WSPÓŁPRACA PRZY WYLICZENIACH PIOTR KOŻUCHOWSKI

Po raz kolejny pokazujemy, jak zmienił się układ sił w gronie liderów i maruderów w naszym zestawieniu. Które z OFE najlepiej potrafiły wykorzystać wzrosty na giełdach po zakończeniu kryzysu finansowego, a jakie nie umiały się załapać na zwyżkową falę. Osobom, które niedawno rozpoczęły pracę, przypominamy, że mają czas na wybór OFE do 10 lipca. Później to ZUS przydzieli ich do losowo wybranego funduszu. Ale uwaga! Należy pamiętać, że nasz ranking opiera się na danych historycznych. Nie ma więc żadnych gwarancji, że forma poszczególnych funduszy utrzyma się w kolejnych latach na dotychczasowym poziomie.

(komentarz multiofe) W ostatnim rankingu "Gazety" z maja 2009 najlepszym funduszem emerytalnym okazał się po raz kolejny Generali. Na podium znalazły się też Polsat, a także niezmienny faworyt zestawień czyli ING. Ścisła czołówka obecnego rankingu pozostaje bez większych zmian, jednak na kolejnych miejscach nastąpiły istotne roszady.

wykres www.maani.us

Jak punktowaliśmy?

    14 działających funduszy emerytalnych niezmiennie oceniamy na podstawie trzech kryteriów:
  • Formy - sprawdzamy, jak sobie radzą w ostatnich 12 miesiącach.
  • Kondycji - bierzemy pod lupę stabilność formy zarządzających. Wyliczamy średnią pozycję, jaką zajmuje dany fundusz we wszystkich dotychczasowych rankingach regulatora rynku - Komisji Nadzoru Finansowego (wcześniej Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych). Takie zestawienia pojawiają się raz na pół roku. KNF ocenia w nich trzyletnie osiągnięcia inwestycyjne funduszy.
  • Rzeczywistych zysków - liczymy, o ile naprawdę urosła nasza emerytura w poszczególnych funduszach od początku ich istnienia, czyli od 1999 r. Zakładamy, że od 1999 r. co miesiąc na nasze konto trafiało 100 zł składki. Uwzględniamy przy tym wszystkie pobierane przez fundusze opłaty i prowizje, które pomniejszają naszą przyszłą emeryturę.
Za każde z trzech kryteriów przypisywaliśmy punkty w skali od 1 do 14. Ocenę za rzeczywisty wzrost wartości składek uwzględniający prowizje i opłaty uznaliśmy za najważniejszy i dlatego liczyła się podwójnie - przyznawaliśmy za nią dwa razy więcej punktów. O miejscu w rankingu zdecydowała suma uzyskanych punktów.
Rok solidnych wzrostów

Zacznijmy od najnowszych osiągnięć inwestycyjnych OFE - jednego z najważniejszych kryteriów oceny służącej klientom funduszy za dobrą wróżbę. 12-miesięczne wyniki inwestycyjne podpowiadają bowiem, czego można się spodziewać w przyszłości - mówią, czy fundusz ostatnio zyskał, czy stracił nos do interesów.
To zestawienie pokazuje, kto najlepiej potrafił wykorzystać tego- i ubiegłoroczne wzrosty na warszawskiej giełdzie. W tym okresie wartość jednostek rozrachunkowych, na które przeliczane są składki przyszłych emerytów, wzrosła średnio aż o 24 proc (jeszcze rok temu wszystkie OFE przez kryzys finansowy były na 7,5-proc. minusie).

Najlepszym nosem do inwestycji wykazali się zarządzający Polsatu. Korzystając ze zwyżki na giełdzie, zarobił dla swoich klientów ponad 28 proc. Drugie w zestawieniu PZU zyskało nieco ponad 25 proc. W tej kategorii na podium zmieścił się jeszcze ING z niespełna 25-proc. wynikiem.
Najgorzej w ostatnim roku wypadają AEGON, Nordea i Allianz. Choć dla swoich członków zarobiły po nieco ponad 22 proc., to jest to znacznie poniżej średniej dla wszystkich funduszy.

(komentarz multiofe) Potwierdzają się wnioski, które można było wysnuć po pierwszym roku załamania giełdowego, porównując wyniki z czasem hossy sprzed 2007 roku. Doskonały na czas hossy Polsat, który zyskał miano najbardziej agresywnego funduszu, w czasie spadków i wahań mocno traci. Z kolei Allianz świetnie radzi sobie z kryzysem, słabo wykorzystuje odbicie na giełdach.

Stabilność formy
5
7
10

średnia pozycja w rankingach KNF
OFE Polsat
4,54  
ING OFE
5,08  
Generali OFE
5,25  
OFE PZU Złota Jesień
6,33  
Amplico OFE
7,54  
Nordea OFE
7,92  
OFE Allianz Polska
8,22  
Pekao OFE
8,29  
Aviva CU OFE
8,58  
AXA OFE
8,83  
OFE Warta
9,04  
PKO Bankowy OFE
9,38  
AEGON OFE
10,58  
OFE Pocztylion
10,67  

Stabilność czyli znów Polsat i ING

Roczne osiągnięcia to jednak za mało, aby podjąć decyzję o zmianie czy wyborze funduszu. Niektóre po osiągnięciu dobrych wyników w jednym roku w kolejnych potrafią spocząć na laurach. Dobrze jest spojrzeć na dokonania OFE w dłuższym okresie. Tu z pomocą przychodzą nam rankingi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Co pół roku prezentują one trzyletnie osiągnięcia inwestycyjne funduszy. Do 2003 r. rankingi pokazywały dwuletnie stopy zwrotu OFE na koniec każdego kwartału. Dotychczas powstały 24 takie klasyfikacje, i to z nich wyciągnęliśmy średnią.

W tej kategorii najlepiej po raz kolejny wypadł Polsat, który najczęściej zajmował wysokie miejsca. I to mimo że w ostatnich zestawieniach nadzoru plasował się na ostatnich lokatach. Nad funduszem wisiała nawet groźba dopłacania swoim klientom.

Polsatowi po piętach, podobnie jak rok temu, depcze ING. Pierwszą trójkę ponownie zamyka Generali. Drugi biegun okupują niezmiennie AEGON i Pocztylion, choć w ostatnich zestawieniach KNF znacznie poprawiły wyniki.

(komentarz multiofe) Nie jesteśmy pewni, czy przyjęta metoda faktycznie może odwzorowywać stabilność wyników OFE. Dobrym przykładem jest wysoki wynik Polsatu w tej kategorii. W ostatnim zestawieniu KNF fundusz ten spadł na pozycję ostatnią (!), w dwóch poprzednich okupując pozycje poniżej średniej. Trudno uznać to za dobry prognostyk.
Gdyby zamiast średniej pozycji przyjąć jako miarę stabilności tzw "odchylenie" (czyli różnice między osiąganymi pozycjami w rankingach), fundusz ten spadłby poza czołówkę tej kategorii.

Prawdziwe zyski klientów OFE
6
7
8
dane w %
OFE Polsat
7,87  
Generali OFE
7,71  
ING OFE
7,69  
Pekao OFE
7,58  
OFE PZU Złota Jesień
7,41  
AXA OFE
7,37  
Amplico OFE
7,37  
OFE Allianz Polska
7,33  
OFE Warta
7,19  
Aviva CU OFE
7,10  
Nordea OFE
6,88  
OFE Pocztylion
6,80  
PKO Bankowy OFE
6,77  
AEGON OFE
6,60  
średnioroczny wzrost z uwzględnieniem opłat i prowizji

Pomnażać skutecznie

Ostatnie i najważniejsze kryterium pokazuje, jak fundusze naprawdę pomnażają nasze składki. Uwzględniamy przy tym wszystkie prowizje.

W tej kategorii, podwójnie przez nas punktowanej, najlepiej wypada Polsat, wyprzedzając lidera z ubiegłego roku Generali. Składki najstarszych klientów Polsatu rosną od 1999 r. średnio o prawie 7,9 proc. rocznie. To nieco lepiej niż w ostatnim naszym zestawieniu, ale dużo mniej niż w poprzednich, kiedy ta średnia sięgała prawie 10 proc.

Na Zachodzie średnie zyski z długoterminowych inwestycji emerytalnych sięgają 5-6 proc., czyli mniej niż osiągnęły najgorsze OFE.

Najsłabiej znowu wypadły trzy te same fundusze - AEGON, Bankowy i Pocztylion. To powinno już dać do myślenia ich klientom.

Jak to przekłada się na nasze emerytalne oszczędności? Według obliczeń "Gazety" osoba, która od 1999 r. wpłaca do OFE 100 zł miesięcznie, w najlepszym funduszu odłożyła na emeryturę 19,6 tys. zł, a w najgorszym - 18,3 tys. zł. Na pozór nie są to duże różnice, ale biorąc pod uwagę, że na emeryturę odkładamy przynajmniej 30 lat, to gdy będziemy kończyć pracę zawodową, mogą one być znacznie większe.

Bój o wyższą emeryturę

Tworząc ranking, celowo nie stworzyliśmy osobnej kategorii oceniającej wysokość opłat, o które OFE co miesiąc uszczuplają nasze składki. Powód jest prozaiczny - fundusze emerytalne praktycznie nie konkurują między sobą wysokością pobieranych prowizji. Niemal wszystkie (chlubnym wyjątkiem jest Allianz) pobierają tę samą, najwyższą dopuszczalną prawem opłatę.

Od początku tego roku prowizja od składki nie może być wyższa niż 3,5 proc. Oznacza to, że od każdych 100 zł oddajemy OFE jedynie 3,5 zł.

Zwycięzcy

Najlepszym funduszem emerytalnym okazał się Polsat, który po raz pierwszy w historii rankingu "Gazety" wygrał we wszystkich trzech kategoriach i z maksymalną liczbą 56 punktów zajął bezapelacyjne pierwsze miejsce.
Tuż za nim uplasował się OFE ING z siedmiopunktową stratą do lidera. Na podium zmieścił się jeszcze ubiegłoroczny zwycięzca Generali, który do zwycięzcy traci 9 pkt.

Powodów do zadowolenia nie mają klienci funduszy: AEGON, Pocztylion i Bankowy. Kolejne rok z rzędu tej trójce przypadły ostatnie miejsca w naszym rankingu.

(komentarz multiofe.pl) Warto zwrócić uwagę na duże zmiany, które nastąpiły w środkowej części rankingu. Mocno awansował PZU Złota Jesień (aż o 4 pozycje w górę). Równie mocny spadek zanotował Allianz (4 miejsca w dół). O 3 pozycje wyżej wspięły się Amplico i Aviva.
Biorąc wyniki roczne jako możliwy trend w najbliższym czasie, duże szanse na dalszy awans mają ING, PZU i Amplico.

wyniki funduszy: punkty
PozycjaOFE * punkty wg kategoriiPozycja V'09rzeczywisty zyskroczne wynikistabilnosc formySuma punktow
1 POLSAT 2 28.0 14 14 56
2 ING 3 24.0 12 13 49
3 GENERALI 1 26.0 9 12 47
4 PZU ZLOTA JESIEN 8 20.0 13 11 44
5 AMPLICO 7 16.0 11 10 37
5 PEKAO 5 22.0 8 7 37
7 AXA 5 18.0 5 5 28
8 ALLIANZ 4 14.0 3 8 25
9 AVIVA 12 10.0 7 6 23
10 WARTA 10 12.0 6 4 22
11 NORDEA 9 8.0 2 9 19
12 PKO BANKOWY 14 4.0 10 3 17
13 POCZTYLION 13 6.0 4 1 11
14 AEGON 11 2.0 1 2 5


inewsfeed
    • WSTECZ     • do spisu     • kalendarz informacji     • str.głównaSerwis nie ma na celu zachęcania do wyboru lub zmiany danego OFE. Jedynym celem multiofe.pl jest ułatwienie decyzji poprzed prezentowanie aktualnych danych i rankingów.

 
Strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz przy wysyłaniu pytań. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.   x Więcej o "ciasteczkach"