multiOFE- wybierz Otwarty Fundusz Emerytalny online
strona główna

Fundusze Emerytalne jaki fundusz wybrac informacje

Szybko i prosto czyli jaką tendencję mają wyniki OFE, 2010-01-06 249

Rok, 3 lata, dekada... Gubisz się w zestawieniach? Ostatni czas okazał się niezwykły dla wyników notowanych przez OFE. Duże zmiany nastąpiłyt niemal we wszystkich publikowanych porównaniach i rankingach. Sprawdź efekty inwestycji OFE.


W unikatowym zestawieniu kluczowych wyników funduszy emerytalnych, dzięki porównaniu wyników z ostatniego dziesięciolecia, trzyletnich i rocznych, łatwo odczytasz tendencję wyników, jaką wykazują fundusze, i podejmiesz własną decyzję.

W sumie czyli krótko o wyniku

W zestawieniu wzięliśmy pod uwage wyniki od początku 2009 roku, 3 letnie oraz od początku działalności funduszy (10letnie). Do ich sumy dodaliśmy różnicę między średnią z wyników, a wynikiem maksymalnym/minimalnym, co pozwoliło ocenić ryzyko. Efekt? Zdecydowanym liderem okazał się GENERALI, który w każdym z w/w okresów zajął drugą pozycję. Kolejny jest AXA, w gronie liderów znalazły się też Amplico i PZU Złota Jesień.

OFEzmiana
w 2009 roku
3letni
zysk
stopa zwrotu
od 1999
Allianz Polska OFE13,375,93139,52
Generali OFE15,455,5157,05
Amplico OFE14,465,35132,72
AXA OFE13,645,25142,84
AEGON OFE13,984,28126,64
Pekao OFE13,914,01134,49
OFE PZU "Złota Jesień"13,513,76145,17
OFE Pocztylion13,303,24129,36
Nordea OFE12,52,94136,2
Aviva OFE12,882,34136,02
Bankowy OFE14,752,02124,29
ING OFE13,841,98155,39
OFE WARTA13,381,03133,28
OFE POLSAT20,701,01166,02
Gdyby KNF teraz opublikowała ranking OFE
Gdyby Komisja Nadzoru finansowego opublikowała ranking OFE obliczony do końca 2009 roku, najlepszymi funduszami (KNF uwzględnia w oficjalnych rankingach zysk 3letni) byłyby Allianz, Generali i Amplico. OFE, które w tym czasie wypracowały najmniejszy zysk, to Polsat i Warta (niewiele ponad 1%). Różnica między najlepszym a najgorszym OFE jest spora: sięga niemal 5% (przy sredniej średniej stopie zwrotu nieco poniżej 3,5%)!
OFE przetasowania liderów rankingów
Od początku tego roku zaczęły się mocno zmieniac oceny funduszy w rankingach, tak prasowych jak i analitycznych. "Tradycyjni" liderzy większości zestawień stracili swoje pozycje, na prowadzenie wyszły fundusze dotąd znajdujące się w okolicach średniej. W całym roku 2009 wynik z inwestycji OFE przeciętnie wynosi 14,26%. W okresie 10 letnim (od grudnia 1999 r.) przeciętna zmiana wartości ich jednostek wynosi 139,93%.

wybierz OFE przez internet

Rok 2009 czyli czarne prognozy, a wynik dwucyfrowy
W roku 2009 najlepiej inwestowały Polsat, Generali, Bankowy i Amplico. Duży "skok" w wynikach widac już na początku stawki: różnica między pierwszym a drugim funduszem wynosi ponad 5% (przy nieco ponad 14% średniej), to dość sporo. Różnica między najlepszym a najgorszym funduszem w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła ponad 8%.
To już cała dekada
Biorąc pod uwagę wyniki funduszy od roku 1999 (rok wprowadzenia OFE) różnice są relatywnie mniejsze, choć nominalnie niemałe. Najgorszy fundusz w ciągu 10 lat odnotował o niecałe 42% słabszy wynik od najlepszego, przy sredniej zysków niemal 140%. Najlepiej inwestowały w ostatniej dekadzie OFE Polsat, Generali, ING i PZU.

Podsumowanie

    W poniższej tabelce dla ułatwienia ujęliśmy nie stopy zwrotu, a pozycje, jakie na zestawieniu z danych okresów osiągnęły fundusze.
  • Im wyższa pozycja (niższa liczba) w trzech pierwszych kolumnach, tym lepiej dla członków danego funduszu.
  • W czwartej kolumnie zsumowaliśmy pozycje z trzech pierwszych.
  • W piątej- wykazaliśmy "odchylenie" z 3 kluczowych kolumn
    ("odchylenie" to funkcja pokazująca jak bardzo poszczególne wyniki odbiegają od "swojej" średniej) czyli obrazowo pisząc widzimy jak duże jest ryzyko lub szansa, ze wynik pójdzie mocno w górę... lub mocno w dół. Oczywiście, ze względu na charakterystykę OFE, im niższe ryzyko tym lepiej!
  • W kolumnie drugiej od końca "razem wynik" suma kolumn "Pozycje razem" i "Pozycje różnica" pozwala uwzględnić tak same wyniki funduszy, jak i ryzyko, jakie przy tym osiągnęły. Im niższa suma, tym wyższe wyniki przy niższym ryzyku.
  • ostatnia kolumna to nasz komentarz :)
OFEpozycja 2009pozycja 3letniepozycja 10latPozycje razemPozycje różnicaRAZEM WYNIKkomentarz
Generali OFE »22260,006,00stabilnie wysoko
AXA OFE845172,0819,08wahania wysoko
Amplico OFE »4311184,3622,36wzrost
OFE PZU "Złota Jesień" »974202,5222,52spadek
Pekao OFE669211,7322,73stabilnie średnia
Allianz Polska OFE »1116185,0023,00silne wahania
OFE POLSAT1141167,5123,51silne wahania
ING OFE »7123224,5126,51silne wahania
AEGON OFE5513234,6227,62wzrost
Aviva OFE »13108312,5233,52spadek
Nordea OFE »1497303,6133,61spadek
Bankowy OFE31114285,6933,69wzrost
OFE Pocztylion12812322,3134,31stabilnie nisko
OFE WARTA101310331,7334,73stabilnie nisko

I tak np. OFE Allianz w roku 2009 nie wypadł najlepiej, dostając pozycję 11. W ciągu 3 lat inwestował jednak rewelacyjnie, dzieki czemu w kolumnie "pozycje 3letnie" znalazł się na pozycji lidera, czyli 1. W ciągu 10 ostatnich lat wypadł w okolicy średniej (pozycja 6ta). Sumując w kolumnie "Pozycje razem" otrzymujemy wynik 18, czyli nieźle (powyżej środka). Jednak w kolumnie "pozycje różnica", ze względu na duże wahania góra-dół (między pierwszą pozycją a przedostatnią) zobaczymy liczbę aż 5. To całkiem sporo, większe ryzyko ma tylko Bankowy i Polsat, W ostatniej kolumnie sumujemy wynik z "pozycje razem" i "pozycje różnica", dzięki czemu uwzględniamy zarówno wszystkie wyniki, jak i wahania między nimi. Dla Allianza będzie to ponad 23, co daje środek stawki (szósta pozycja).


inewsfeed
    • WSTECZ     • do spisu     • kalendarz informacji     • str.główna



Serwis nie ma na celu zachęcania do wyboru lub zmiany danego OFE. Jedynym celem multiofe.pl jest ułatwienie decyzji poprzed prezentowanie aktualnych danych i rankingów.

 
Strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz przy wysyłaniu pytań. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.   x Więcej o "ciasteczkach"